Aşk ve Sevgi | babasohbet.com
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz

Aşk ve Sevgi

Anasayfa > Okuma Köşesi > Aşk ve Sevgi

“Aşk” ve “sevgi” farklı çağrışımlar yapar bende. İkisini farklı tanımlar, farklı değerler anlarım. Ama bir sıralama yok bence aralarında eşdeğerler gibi. Her ikisi de sanki ayrı kategoride, ayrı değerdedir ve ikisini de yaşayabilmek, insanın gözünde çok değerlidir, yüz çizgilerine derin anlamlar katar diye düşünürüm.

Aşkı sevgiden ayıran, başka duyguları da içinde barındıran bir bütün olmasıdır. Aşkın içinde korku vardır biraz. Endişe vardır. Kaybetme korkusu o kadar güçlüdür ki daha çok özeni, daha çok tutkuyu, heyecanı, kalp çarpmasını içinde saklar. “Evlilik aşkı öldürür” denir ya. Başka bir anlamıyla doğrudur aslında. Evlilik sevgiyi besler, büyütür. Ama her evlilik aşkın kimyasına uygun değildir.

Düşünsenize kavga ettiğiniz sevgilinizi… Belki gururunuz izin vermez özür dilemeye, arayıp da “gel” demeye… Ama aşıksanız midenize kramplar girer ya aramazsa diye. Ya bir daha hiç gelmezse, ya hiç aramazsa… Kaybetme korkusu ve endişe ruhunuzu delip geçer.

Oysa eşinizse kavga ettiğiniz… Öyle bir ayağı çukurda evliliklerden bahsetmiyorum elbette. Normalde her şeyin yolunda olduğu, bir ömür boyunca süreceğine güvendiğiniz evliliklerden bahsediyorum. Ama insanız ya, hata yapmamak imkansız. İki kişi bir arada olup da hiç tartışmamak mümkün mü? Tartıştınız. Elbette çok üzüldünüz sevdiğinizle yaşadınız bu gerginliğe. Kırıldınız, hatta onu üzdüğünüz için pişmansınız. Ama bilirsiniz ki günün sonunda bir araya geleceksiniz. Ev orada, eşya orada…

Hem evliliğin bir sorumluluğu var. Öyle yürüyüp gitme lüksü yok kimsenin, olmamalı. İçinizde, bir yerde oturup konuşup sorunu halledeceğiniz inancı var. Yani evet hüzün var ama korku yok, kaybetme endişesi az. Yani sevgi var ama aşk başka bir duygu. Her ikisi de birbirleriyle karşılaştırılamayacak kadar özel ve önemli.

Aşk, insanı bedeninden sarsacak kadar şiddetli bir duygu ama ömrü çok az. On günde solan lalelerin güzelliği var aşkta ama sadece aşkın ekili olduğu bir ilişkide, aşk solduktan sonra geriye kuru topraktan başka hiçbir şey kalmıyor işte. Aşık olduğunuz kişinin ilk elini tuttuğunuzda hissettiğiniz duyguları bilmem kaçıncı dokunduğunuzda hissedemiyorsunuz, gözlerine aynı anlam yüküyle bakamıyorsunuz.

Fakat sevgi, üzerine kondukça çoğalan bir duygu… Bir ömür güvenebileceğinizden emin olmak, ne güzel bir emniyet duygusudur. Çocuğu hata yapsa da koşulsuz seven bir annenin yarattığı his gibi, eşinizle yaşadığınız küçük anlaşmazlıkların yıkamayacağı kadar güçlü bir sevginin içinde olduğunuzu bilmek, verdikçe sevginin, aldıkça paylaşımın artacağını bilmek, sakin bir limanda ömrünüzü fırtınalardan uzak geçirebileceğinizi bilmektir sevgi.

İkisini bir arada yaşayabilenler mi? İnsan daha ne ister ki hayattan.

Etiketler :
Ekleyen : - Tarih: 03 Temmuz 2016 - 18:26 - Okunma Sayısı : 34
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
indir (11)

Alexandra Stan – Lemonadebabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

Sevgi Dolu Bir Sohbet Ortamı

Sitemizden Online Sohbet Haberleribabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

images

Çilek Kokusu 1.Bölüm HD İZLEbabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


Tüm Hakları Saklıdır. 2014-2016 © babasohbet.com
Sohbet | Sohbet Odaları | Sohbet Siteleri | RSS | Site Haritası