İftara Davet Edilen Misafirin Adabı | babasohbet.com
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz

İftara Davet Edilen Misafirin Adabı

Anasayfa > Dini Bilgiler > İftara Davet Edilen Misafirin Adabı

Peygamber Efendimiz bir yemeğe davet edildiği zaman, meşru dairede ise davete icabet ederdi. Kendisi de ashab-ı sufheyi davet ederdi. Ashab-ı Suffe, ilim öğrenmek için, salih amellerle meşgul olmak için ve Hz. Peygamber ne emrederse onu yapmak için yanına toplanmış evi olmayan sahabelerdi. Onlar, Mescid’in yanındaki Suffe’de kılarlardı. Sahabe-i Kiram bazen Hz. Peygamberi ve etrafındaki suffe ashabını yemeğe davet ederdi. Bir gün, yine böyle bir iftara davet edilmişlerdi. Hz. Peygamber yemekten sonra ev sahibine şöyle dua etti: Yanınızda hep oruçlular iftar etsin. Yemeğinizi iyi insanlar yesin. Melekler de size dua ve istiğfarda bulunsun.

Bir başka seferinde de ev ahalisine şöyle dua etti : Allahım! Bu ailenin fertlerini bağışla. Bunlara merhamet et. Bunları bereketlendirip rızıklarını artır.

Hz. Peygamber, edebe uygun şekilde davete icabet eden misafirin de bağışlanacağını müjdeliyor. Bir keresinde şöyle buyurdu :

  • Kendisine yemek sofrası kurulan kişinin ancak bağışlanmış oldu halde kaldırılır. Soruldu :
  • Bu nasıl ve ne ile olur ?
  • Sofra kurulduğu zaman besmele çekilmekle, kaldırıldığı zaman da hamd etmekle olur.

Misafirliğin edebi, ev sahibi ne ikram ederse küçük görmemek, yiyemediği bir yemek olsa dahi ev sahibini mahcup etmeyip yiyor gibi yapmak, besmele ile önünden yemek, yemeği israf etmemektir. Bir gün, Hz.Peygambere un çorbası ikram edilmişti. İkramı küçük görmeyip iştirak etti.

Misafirliğin bir adabı da ev sahibinin razı olmayacağı şekilde hareket etmemektir. Mesela, davete giderken davet edilmemiş kişileri yanında götürmemelidir. Ancak buna memnun olacağı kesin biliniyorsa götürülebilir.

Bir gün, Hz. Peygamber bir davete giderken, bir kişi arkasına takıldı. Evin kapısına geldiklerinde, Hz. Peygamber davet sahibine şöyle buyurdu :

  • Bu zat bizimle geldi. Dilersen onu da buyur eder girmesine izin verirsin. İstersen geri gider. Sahabe :
  • Ya Resulellah! Onu da davet ediyorum, girsin, dedi

Misafir, ev sahibinin gösterdiği yerde oturur, gözünü namahremden sakınır. Onun izni olmadan bir odanın kapısını açmaz. Güzel konuşur, başkalarının konuşmalarını da saygıyla dinler. Böyle adaba uygun hareket edilince misafir de , ev sahibi de sevap kazanır.

Evet değerli ve kıymetli dostlarımız babasohbet.com olarak sizlere faydalı önemli bilgiler aktarmaya çalıştık. Bir sohbet siteleri olarak bu tarz dini makaleler ile eksik yönlerimizi tamamlamaya devam edeceğiz. İnşallah bir sonraki makalemizde sizlerle görüşmek üzere ..

 

Bir önceki yazımız olan Dua Zamanını Kaçırmayalım başlıklı makalemizde Allah için dua edelim, dua etmek ve dua nasıl edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 11 Kasım 2015 - 06:48 - Okunma Sayısı : 400
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Müzede-Bir-Gece-Lahitteki-Sir

Müzede Bir Gece Lahitteki Sır Türkçe Dublaj İzlebabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

Sahura Kalkmak Sünnettir

Sahura Kalkmak Sünnettirbabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız