Ramazan Umresi | babasohbet.com
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz

Ramazan Umresi

Anasayfa > Dini Bilgiler > Ramazan Umresi

Umre, Hac günleri haricindeki zamanlarda Ka’be’nin ziyaret edilmesidir. Umre ziyareti, ihramlı olarak tavaf ve say ile yapılır.

Allah-u Zülcelal Kur’an-ı Kerim’de ”Başladığınız hac ve umreyi Allah için tamamlayınız.” buyurarak, umre ibadetinin Allah’ın rızası için yapılan ibadetlerden olduğuna işaret buyurmuştur.

Hz. Peygamber, ashabıyla beraber umre ziyareti yapmış ve umrenin faziletini şöyle beyan etmiştir: ”Umre, bir önceki umre ile son umre arasındaki günahlara keffarettir.”

Umrenin belirli bir vakti yoktur, her zaman yapılabilir. Fakat imkan olursa Ramazan ayında yapmak daha büyük sevap kazandırır.

Ensardan Ümmü Ma’kıl adında bir kadın, Hz. Peygamber’e gelerek, ”Ben hac yapmak üzere hazırlık yapmıştım. Bana bir mani arız oldu. Şimdi ne yapayım?” diye sormuştu. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de, ” Ramazan’da umre yap ( nafile ) karşılığı ( sevabı ) olur. ” buyurmuşlardır.

Ramazan ayında imkan olur da umreye gidilir, teravih namazları Mescid-i Haram’da kılınırsa, orada kılınan namaza, başka bir mescitte kılınan namazın sevabının yüz bin katı sevap veriliyor. Medine-i Münevvere’deki Mescid-i Nebevi’de kılınan namaza da bin kat fazla sevap veriliyor. Tabi ki helalden kazanılmış parayla gitmek şartıyla. Peygamber Efendimiz buyuruyor:

”Mescidimde kılınan bir namaz, Mescid-i Haram hariç, başka mescidlerde kılınan bin namazdan efdaldir. Mescid-i Haram’da kılınan bir namazda diğer mescidler de kılınan yüz bin namazdan efdaldir.

” Kim , Ramazan ayında Mekke’ye kavuşur oruçunu tutar ve kolayına geldiği kadar gecesini ibadetle geçirirse , Allah ona Mekke dışında yüz bin Ramazan ayı orucunu tutma sevabı yazar ve Allah ona her gün ve her gece karşılığında, bir köleyi hürriyetine kavuşturma sevabı verir. Her günün karşılığında, Allah yolunda bir atın düşmana hücumunun sevabını yazar. Yine , gündüz bir hasene , gece bir hasene yazar.

Eğer umreye gitme imkanın yoksa, hiç değilse camileri araştırın, hangi imam güzel okuyor, sakin ve huşu ile namaz kıldırıyorsa oralara gidiniz. Hatimle namaz kıldıran imam varsa oraya gidiniz. Bu fırsat bir kere ele geçiyor.

Elhamdulillah, Allah bize iman vermiştir. İmandan sonra amel-i salih de yaparsak, Allah Azze vecelle ayet-i kerimede buyuruyor: ” Allah müminlerin velisidir.

Nasıl bir ev sahibi, hane halkına, ev ahalisine sahip çıkıyor, onlara bakıyor, sıkıntı ve eziyetlere karşı onların emniyetini sağlıyor; Allah Azze vecelle de müminlerin sahibidir ve müminleri öyle korur. Allah Azze vecelle de bizim sahibimizdir.

Allah-u Zülcelal hepimize tevbe-i nasuh nasip etsin, kendi nefsimize bizi teslim etmesin. O nefsimizi, hayırlarda kullansın inşallah. (Amin)

Bir önceki yazımız olan Sadaka-ı Fıtır Vaciptir başlıklı makalemizde Fıtır, Fıtır sadakası ve ramazan ayında sadaka hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 18 Eylül 2015 - 18:13 - Okunma Sayısı : 588
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
diyarbakir-da-karakola-roketatarli-saldiri-1-7592181_x_9153_300

Diyarbakır Karakoluna Saldırıbabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız