Sadaka-ı Fıtır Vaciptir | babasohbet.com
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz

Sadaka-ı Fıtır Vaciptir

Anasayfa > Dini Bilgiler > Sadaka-ı Fıtır Vaciptir

Ramazan ayında , ailemizdeki her bir ferdin , sağ salim bayram gününe kavuşmasına şükür için fıtır sadakası vaciptir.

Peygamber Efendimiz , Ramazanın sonuna doğru hutbe okur , şöyle derdi : ” Hanelerinizdeki , büyük olsun , küçük olsun , hür olsun , köle olsun her kişi için yarım ölçek buğday yahut bir ölçek arpa , yahut hurma verin.”

Abdullah İbn-i Abbas radıyallahu anhuma fıtır sadakasının hikmetini şöyle izah ediyor:

” Resulullah sallallahu aleyhi vesellem , oruçlunun boş , çirkin ve ölçüsüz sözlerden temizlenmesi ve fakirlere bir azık olması için fıtır sadakasını emretti. Kim bunu bayram namazından önce öderse , o makbul bir sadaka-i fıtır olur. Kim de bayram namazından sonra verirse , o başka vakitlerde verilen sadakalardan birisi olur. ”

Ramazan ayında nafile ibadetlere farz gibi büyük sevap verilir. Bu sebeple , bu ayda nafile sadakaları vermeye gayret etmek gerekir. İbn-i Abbas radıyallahu anhuma , ” Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem insanların en cömerdi idi. O’nun en cömert olduğu zamanlar da Ramazan ayı idi. ”

Hz. Peygamber ashabına da Ramazan ayının faziletinden faydalanmayı emretmiştir. Resulullah sallallahu aleyhi veselleme : ” En faziletli sadaka ne zaman verilendir ? ” diye soruldu. ” Ramazan ayı içinde verilen sadakalardır ” buyurdu.

Bu ayda imkanı olanlar , bol bol hayır hasenatta bulunursa ihtiyaç sahipleri sevinir , ‘ Keşke bütün zamanlar mübarek Ramazan ayı gibi olsa ” diye temenni ederler. Allah’ın şiarı olan bu ayda onun kullarını sevindirmek , Allah’ın rızasını kazandırır.

Bir önceki yazımız olan İbadet Nedir ? başlıklı makalemizde hususi ibadet, ibadet ve ibadet etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 18 Eylül 2015 - 17:36 - Okunma Sayısı : 485
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
6

Selülit İçin Önemli Gıdalarbabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

Sohbet Sitesi

Gabile Sohbet Kanalıbabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

İzmir Sohbet Sitesi

İzmir Sohbet Sitesibabasohbet.com Bedava Sohbet Siteleri

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız